Klasa 6c
Pamiętamy – Akcja Żonkile
- 16.04.2025 17:42
- 16 kwietnia w naszej szkole wzięliśmy udział w Akcji Żonkile, upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 roku. To bardzo ważne wydarzenie historyczne – największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej. Chociaż nie mieli szans na zwycięstwo, powstańcy walczyli o godność, pamięć i życie.
Dlaczego żonkil?
Symbolem akcji jest żółty żonkil, który nawiązuje do Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania. Co roku, 19 kwietnia, składał on bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Żonkil stał się więc znakiem pamięci i szacunku wobec tych, którzy zginęli w walce o wolność.
Jak obchodziliśmy ten dzień?
W naszej klasie obejrzeliśmy specjalny film edukacyjny przygotowany przez Muzeum POLIN. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie w getcie, kim byli powstańcy i dlaczego ich historia jest tak ważna. Potem własnoręcznie wykonaliśmy papierowe żonkile, które przypięliśmy do ubrań jako symbol pamięci.
To była dla nas lekcja historii, ale też empatii i pamięci. Zrozumieliśmy, że nawet w najtrudniejszych chwilach można zachować godność i walczyć o wartości, które są ważne dla każdego człowieka.
Dlaczego to ważne?
Dzięki takim akcjom jak ta, uczymy się nie tylko o przeszłości, ale też szacunku dla innych ludzi i świadomości historycznej. Pamiętając o powstańcach z getta warszawskiego, oddajemy im hołd i pokazujemy, że ich historia wciąż żyje – w naszych sercach i działaniach.
🌼 Pamięć to nie tylko historia – to nasze wspólne dziedzictwo.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły